Educatie la Scoala Primara SFANTA MARIA

AU INCEPUT INSCRIERILE PENTRU: CLASA PREGATITOARE, CLASA I, CLASA a II-a, CLASA a III-a

CURRICULUM SCOLAR

Scoala Sfanta Maria se mandreste cu oferirea unui Curriculum amplu si echilibrat, care asigura standarde inalte in disciplinele de baza: scriere, citire, matematica si engleza.

La Scoala Primara “Sfanta Maria” copiii sunt pregatiti intr-un sistem educational de elita, ce reuneste programa clasica de studiu propusa de M.E.N. si un pachet de optionale complex, adaptat celor mai inalte standarde de exigenta.
Copiii beneficiaza de atentie sporita pentru ca numarul acestora intr-o clasa variaza intre 5 si 12; dascalii sunt rigurosi, dar si moderni, iar facilitatile intrec si cele mai exigente asteptari.

La Scoala Primara “Sfanta Maria” elevii beneficiaza de o gama larga de activitati optionale, din toate domeniile de cunoastere, cu valoare educativa, instructiv-educativa, dar si recreativa:

  • Limba engleza (intensiv)
  • Limba germana
  • Limba franceza
  • Informatica
  • Educatie antreprenoriala
  • Dezvoltare personala
  • Matematica distractiva
  • Ateliere artistico-practice: Pictura/Modelaj in lut/"Ce pot face doua maini dibace?"/ Teatru/Pian/Dans/ Balet
  • Gospodarie
  • Educatie pentru sanatate
  • Cluburi sportive: Aikido/Tenis de camp/Inot
Ei, isi pot aprofunda cunostintele si aptitudinile in ceea ce priveste limbile straine in cadrul carora specialistii nostri propun cele mai noi metode de asimilare, elaborate de autori/vorbitori nativi;




Disciplinele de studiu:

  • Comunicarea in limba romana (clasa pregatitoare, clasa I si clasa a II-a)
  • Limba si literatura romana (clasa a III-a)
  • Limbi moderne
  • Matematica si explorarea mediului(clasa pregatitoare, clasa I si clasa a II-a)
  • Matematica (clasa a III-a)
  • Stiinte ale naturii (clasa a III-a)
  • Educatie civica (clasa a III-a)
  • Religie (toate clasele)
  • Arte vizuale si lucru manual (clasa pregatitoare, clasa I si clasa a II-a)
  • Educatie plastica (clasa a III-a)
  • Educatie tehnologica (clasa a III-a)
  • Educatie fizica (toate clasele)
  • Muzica si miscare (clasa pregatitoare, clasa I si clasa a II-a)
  • Educatie muzicala (clasa a III-a)
  • Dezvoltare personala (clasa pregatitoare, clasa I si clasa a II-a)

Program dimineata Program dupa-amiaza
08.00 - 08.30 primirea elevilor 13.30 - 14.30 program recreativ
08.30 - 09.15 cursuri (ora I) 14.30 - 15.30 limba engleza/efectuarea temelor
09.15 - 09.25 mic dejun 15.30 - 16.00 gustare + program recreeativ
09.25 - 10.10 cursuri (ora a II-a) 16.00 - 17.00 efectuarea temelor
10.10 - 10.20 pauza 17.00 - 18.00 optionale
10.20 - 11.05 cursuri (ora a III-a)
11.05 - 11.20 gustare
11.20 - 12.05 cursuri (ora a IV-a) - lb. engleza
12.05 - 12.15 pauza
12.15 - 13.00 cursuri (ora a V-a)
13.00 - 13.30 masa de pranz

Invatatoare: Cristina Piersinaru

Ora Luni Marti Miercuri Joi Vineri
08.30 - 09.20 Limba si literatura Romana Limba si literatura Romana Matematica Limba si literatura Romana Dezvoltare personala
09.30 - 10.10 Limba si literatura Romana Limba si literatura Romana Limba Engleza Matematica Muzica si miscare
10.20 - 11.05 Muzica si miscare Matematica Matematica Dezvoltare personala Limba Engleza
11.20 - 12.05 Limba Engleza Limba Engleza Limba Engleza Educatie fizica Abilitati practice
12.15 - 13.00 Abilitati practice Educatie fizica Religie Limba Engleza Limba Engleza
 

Invatatoare: Carmen Halip

Ora Luni Marti Miercuri Joi Vineri
08.30 - 09.20 Limba si literatura Romana Dezvoltare personala Limba si literatura Romana Limba si literatura Romana Abilitati practice
09.30 - 10.10 Limba si literatura Romana Limba si literatura Romana Limba Engleza Matematica Abilitati practice
10.20 - 11.05 Matematica Matematica Limba si literatura Romana Limba si literatura Romana Limba Engleza
11.20 - 12.05 Limba Engleza Limba Engleza Limba si literatura Romana Limba si literatura Romana Limba Engleza
12.15 - 13.00 Educatie muzicala Educatie fizica Religie Limba Engleza Limba Engelza

Invatatoare: Nitu Petronela

Ora Luni Marti Miercuri Joi Vineri
08.30 - 09.20 Lectura Matematica Limba si literatura Romana Limba si literatura Romana Limba si literatura Romana
09.25 - 10.10 Matematica Limba si literatura Romana Matematica Abilitati practice Joc si miscare
10.20 - 11.05 Optional Limba si literatura Romana Limba Engleza Abilitati practice Joc si miscare
11.15 - 12.05 Educatie muzicala Educatie fizica Religie Limba Engleza Limba Engleza
12.15 - 13.00 Limba Engleza Limba Engleza Stiinte ale naturii Educatie fizica Educatie civica

Invatatoare: Ionela Zahiu

Ora Luni Marti Miercuri Joi Vineri
08.30 - 09.20 Limba si literatura Romana Limba si literatura Romana Matematica Matematica Stiinte ale naturii
09.30 - 10.10 Limba si literatura Romana Istorie Limba si literatura Romana Educatie muzicala Educatie plastica
10.20 - 11.05 Matematica Matematica Limba Engleza Optional Joc si miscare
11.20 - 12.05 Geografie Educatie fizica Religie Limba Engleza Limba Engleza
12.15 - 13.00 Limba Engleza Limba Engleza Limba si literatura Romana Educatie fizica Educatie civica
 

Scoala ofera servicii tip After-School:

  • limba engleza, sport, arte (incluse în taxa)
  • alte optionale contra cost: germana, franceza, dans, aikido, teatru, pictura, etc.
  • asigurarea mesei de pranz si a unei gustări de dupa-amiaza preparate in bucataria proprie si respectand standardele de calitate igienica si nutritiva;
  • asistarea si sprijinirea copiilor in efectuarea temelor, sub indrumarea unor invatatori de specialitate;
  • stimularea creativitatii, aptitudinilor si talentelor copiilor, prin participarea activa a acestora la diverse activitati optionale “cluburi si ateliere de comunicare”, artistice si sportive;
  • cercuri tematice;
  • petrecerea timpului liber intr-un mod placut si relaxant, prin angrenarea copiilor in jocuri creative desfasurate atat in incinta institutiei cat si in spatiul verde special amenajat din curtea acesteia;
  • program special pentru vacantele intersemestriale.
Mai multe detalii...
SUS