Educatie Before/After School

VA ASTEPTAM LA SEDIUL DIN PIPERA

BEFORE SCHOOL

Intr-o societate in care tot mai multi copii si viitori adolescenti considera ca a invata este cel mai important lucru, before-school Aricel , impreuna cu echipa sa de profesori specializati, isi propune sa redea elevilor sentimentul de sens al studiului, sa stabileasca o relatie logica si normala intre a invata si a-si castiga propria existenta. Acest program se desfasoara dimineata intr-un interval flexibil in concordanta cu programul scolii si ofera urmatoarele servicii:
  • asistare permanenta in rezolvarea temelor prin metode interactive moderne
  • studiul suplimentar pentru imbunatatirea performantelor scolare, dar si pentru participare la concursuri si olimpiade
  • studiul optional al unor limbi straine: limba engleza, limba germana si limba franceza
  • activitati si concursuri sportive desfasurate atat in unitatea proprie cat si la institutiile partenere
  • organizare de excursii si tabere tematice.

AFTER SCHOOL

Aricel After-school este un program educational ce vine in completarea celui oferit de scoala. Aici timpul copiilor este organizat riguros, iar joaca se imbina armonios cu invatarea prin activitati interesante si incitante, sub supravegherea si indrumarea permanenta a unei echipe cu experienta si performante in activitatea didactica. Programul after-school ofera  pregatire si educare a elevilor din clasele I-IV, dupa orele de scoala prin urmatoarele servicii:
  • studiul intensiv al limbii germane sau engleze (3 sedinte pe saptamana, incluse in taxa)
  • asistare permanenta in rezolvarea temelor prin metode interactive moderne
  • studiul suplimentar pentru imbunatatirea performantelor scolare, dar si pentru participare la concursuri (Euclid, Arhimede, Evaluare in educatie, Cangurul, Eurojunior)
  • optionale diverse concepute pentru o buna dezvoltare a creativitatii, inteligentei emotionale, spiritului de echipa: jurnalism, origami, pictura pe sticla, dans, aikido etc
  • organizare de excursii si tabere tematice
  • pe langa intrevederile zilnice , parintii sunt informati saptamanal prin e-mail despre programa activitatilor si proiectelor desfasurate in unitate, meniul saptamanii , informari legate de evolutia copilului si un raport periodic al profesorilor de limbi straine.

BEFORE SCHOOL AFTER SCHOOL
08.00 - 09.00 primirea elevilor 12.15 - 12.30 activitati recreative
09.00 - 09.15 micul dejun 12.30 - 13.00 masa de pranz
09.15 - 10.30 efectuarea temelor 13.00 - 14.00 program de somn si activitati recreative/iesire in parc